Odpovědi na dotazy HN - Nový zákon podporuje třídění. Neřeší ale, kde recyklovat

Hospodářské noviny se dva měsíce po platnosti nové odpadové legislativy ptají, jaké jsou aktuální zkušenosti s novým zákonem. Co se podařilo a co už méně a kam bude nový zákon odpady přesměrovávat. Redakci rovněž zajímala otázka, zda se vytříděné odpady u obcí daří díky nové legislativě již recyklovat a jak se nový zákon projevuje na ekonomice obcí a měst a jejich nákladech na odpadové hospodářství.

Plný text článku Hospodářských novin je k dispozici pod tímto odkazem - https://archiv.ihned.cz/c1-66888360-novy-zakon-podporuje-trideni-neresi-ale-kde-recyklovat

 

Redakce HN položila dotazy Petru Havelkovi z České asociace odpadového hospodářství

 

Co celkově říkáte na nový odpadový zákon platný od letošního ledna? Jak ho hodnotíte jako celek, je to krok správným směrem? Případně podaří se nám s ním dosáhnout recyklačních a dalších odpadových cílů EU, jako sběr 90 % PETek a zvýšení recyklace komunálních odpadů? 

EU vydala nové směrnice, které bylo třeba promítnout do našich zákonů. Obecně je tedy dobře, že ČR má novou odpadovou legislativu. Nové zákony jsou ale bohužel násobně obsáhlejší a složitější než dosavadní úprava. Navíc stále nejsou k dispozici vyhlášky. Už teď proto vzniká řada nejasností a vážných problémů. A to jsou komplikace pro obce, města, ale i pro firmy. Absence podpory recyklace je dalším z klíčových problémů balíku nových zákonů.

 

Co je v novém odpadovém zákoně nastaveno dobře a co naopak špatně a proč?

Velmi silně se zapracovalo na omezení skládkování. K tomu je v zákoně široká řada nových povinností. Efektivně jsou v zákoně rovněž nastaveny povinnosti ohledně třídění. To je dobře. Ale tříděním to nekončí, stát musí doplnit zejména nástroje k podpoře recyklace. A ty v zákonech chybí, vládní většina je odmítla. Nová legislativa zatím působí tak, že vznikla řada projektů na energetické využití odpadů. Jen těch veřejně známých je už na 1,2 milionu tun.

Bohužel však nejsou připravované projekty na recyklaci. A to je vážný problém, protože ČR musí dle závazných směrnic EU velkou část odpadů postupně odkláněných ze skládek, přiklonit právě do recyklace. Do roku 2035 má ČR recyklovat min. 65 % komunálních odpadů. Problémů je samozřejmě ještě mnoho dalších, ale na to by byl potřeba větší prostor.

 

Jak konkrétně se nový odpadový zákon projeví v Česku? Dá se říci, že ubude odpadu mířícího na skládky a přibude recyklovaného? Jak se to za pár let projeví? 

Nový zákon už se projevuje. Velké množství obcí a měst je nuceno zdražit poplatky za odpad svým občanům. Někde se zvyšují ceny až o polovinu. Naštěstí alespoň trochu zdražení kompenzuje třídící sleva pro obce. Avšak kvůli mnoha novým povinnostem se rovněž navyšují ceny služeb svozu a zpracování odpadů. Aktuálně se v celé ČR, s ohledem na nový zákon, intenzivně řeší problémy s nemožností uplatnění tříděných plastů ze žlutých popelnic, apod.(viz zde a zde a zde)

Problémů je řada a situaci komplikuje i to, že stále nejsou k dispozici nové vyhlášky MŽP, před čímž varoval i Senát, když jednohlasně podpořil nutnost odložení účinnosti zákona o rok. Ministr Brabec to však odmítl. Bohužel na to nyní doplácí obce i firmy.

Ano, na skládky se pravděpodobně uloží méně odpadů, což je pozitivní, ale recyklovaného odpadu zatím nepřibývá. Profesní svazy proto opakovaně žádají MŽP o prosazení nutných nástrojů na podporu recyklace. Bez tohoto kroku se ČR nevydá na cestu ke splnění závazných recyklačních cílů.

 

Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství s využitím dotazů Hospodářských novin

 

Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..