Rubrika Odpady v krajích s Petrem Havelkou – Olomoucký kraj
Časopis Pro města a obce nově přináší ve svých vydáních v roce 2023 pravidelný komentář k vývoji odpadového hospodářství v jednotlivých krajích v České republice. O odborné komentáře v tomto směru byl redakcí požádan ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Tentokrát byl hodnocen Olomoucký kraj.
Olomoucký kraj má přes 620 tis. obyvatel a 402 obcí a měst. Jen v samotné Olomouci žije cca 100 tis obyvatel. Za posledních 12 let se celková produkce komunálních odpadů na obyvatele podle dat MŽP, podobně jako v jiných krajích, zvýšila. Od roku 2009 narostla o 25,4 % na 587,9 kg na obyvatele v roce 2021. I zde byla hlavním důvodem navýšení produkce nová legislativa, která obce motivovala ke třídění biologicky rozložitelných komunálních odpadů (BRKO). S novým tříděním BRKO se zvýšilo i jeho vykazované množství.
Z hlediska moderního přístupu k oběhovému hospodářství je pozitivní, že v Olomouckém kraji zároveň viditelně klesla produkce směsného komunálního odpadu. Mezi lety 2009–2021 se snížila o 15,7 % na 255,4 kg na obyvatele a její podíl na celkové produkci komunálních odpadů ve sledovaném období poklesl z 64,6 % na 43,4 %. S ohledem na cíle oběhového hospodářství by však měla dále klesnout až na cca 128 kg na obyvatele. Odpady se z černé popelnice daří přesouvat do barevných třídících nádob, prostřednictvím kterých může z odpadu na třídících linkách znovu vzniknout hodnotná druhotná surovina.
Města jako Olomouc, či Prostějov, jdou v oblasti odpovědného třídění aktivně příkladem. Obě města získala vysoké ocenění v rámci soutěží v třídění odpadů. Města v tomto kraji jdou ale stále dál. V poslední době rozvíjí například Přerov nebo Prostějov tzv. multikomoditní třídění, kdy do žlutých kontejnerů na plasty mohou občané odkládat, také nápojové kartony a nově i kovové obaly. Vše se následně s vysokou účinností vytřídí na třídící lince a připraví pro recyklaci. I menší obce v tomto kraji kladou stále větší důraz na třídění. I zde se s dobrými výsledky postupně rozvíjí tzv. door-to-door systémy, kdy občané mají barevné sběrné nádoby přímo v rodinných domech a třídění tak mají nejjednodušší, jak to jen lze.
Olomoucký kraj má, oproti většině ostatních krajů, jednu zcela novou a velmi významnou aktuální výhodu, a to z pohledu uzavřené smyčky oběhového hospodářství. Tou výhodou je důležitá koncovka. Obce a města zde pochopily, že produkci směsných odpadů je nutné zcela zásadně snížit a naopak je nezbytné významně navýšit množství tříděných odpadů. Po obcích to nově vyžaduje zákon. Všechny obce v ČR budou muset k roku 2035 vytřídit minimálně 70 % komunálních odpadů. V regionu se připravují moderní linky na třídění a zpracování odpadů. Ne všechny vytříděné odpady je však možné recyklovat. Po třídění stále zbývá množina odpadů, které jsou sice nerecyklovatelné, ale mají energetický obsah a je vhodné je využít k výrobě energie. Klasické spalovny (ZEVO) nejsou pro tříděné zbytkové odpady technologicky vhodné.
Zásadní výhodou Olomouckého kraje z hlediska uzavřené smyčky oběhového hospodářství je otevření moderního multipalivového kotle na paliva z odpadů (TAP). Tato paliva vyhovují přísným evropským ISO normám. Nový moderní kotel byl na konci roku 2022 uveden do provozu v Přerově. Koncové zařízení tak pomůže obcím a městům jak s finálním využitím nerecyklovatelné části vytříděných odpadů, tak s výrobou energie bez potřeby uhlí. Obce rovněž, na rozdíl např. od dovozu směsných odpadů do spalovny, ušetří značné peníze za zbytečné pálení inertní nespalitelné frakce, která je ve směsném odpadu z nemalé části obsažena. Tato frakce má velkou hmotnost a tudíž za ní obce platily vysoké náklady. Do multipalivového kotle takový nevyužitelný odpad nejde, protože je před tím vytříděn.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství