Summit EU schválil novou daň z nerecyklovaných plastů

Právě skončený summit evropských lídrů schválil nejen balík peněz, které mají pomoci ekonomice Evropské unie v dalších letech, ale i některé nástroje, které mají nové prostředy generovat. Mimo jiné byla všemi členskými zeměmi schválena i nová daň z nerecyklovaných plastů.

Česká asociace odpadového hospodářství o tomto záměru EU informovala již před rokem - článek k dispozici zde. Tehdy tomu ještě mnoho lidí nevěřilo. Nyní je toto nové opatření na světě a dokonce je potvrzená i konkrétní výše zdanění. Bylo odsouhlaseno, že míra zdanění nerecyklovaných plastů bude ve výši 800 Euro na tunu takového plastu. Schválené opatření by mělo přispět k většímu používání recyklovatelných plastů a také k většímu využití druhotných plastů, tedy k podpoře Evropou prosazované recyklace.

Zavedení podobných opatření doporučovala a prosazuje i pracovní skupina RecHelp, složená z odborníků na recyklaci, zástupců samotných recyklačních firem, zástupců průmyslu i nevládních organizací. Podobné cesty skupina prosazuje ve výčtu jedenácti nástrojů, které navrhla k doplnění do legislativy (více zde). Důvodem je zásadní nutnost podpory recyklace. K jejímu podstatnému rozšíření se Česká republika zavázala vůči EU. Do roku 2035 musíme naplnit cíl přesunu minimálně 65 % komunálních odpadů do recyklace. Nástroje, které skupina navrhuje jsou:

 1. Snížení sazby DPH
 2. Snížení zdanění práce v recyklačním průmyslu
 3. Závazek státu, aby ve veřejných zakázkách preferoval určité procento recyklovaných výrobků
 4. Daňové zvýhodnění recyklace v rámci daně z příjmu
 5. Podpora recyklace v rámci dotačních programů
 6. Zapracování využití recyklovaných materiálů a recyklátů do technických norem
 7. Definování efektivních nástrojů k motivaci samotných výrobců obalů a výrobků
 8. Příprava standardů pro sekundární plasty
 9. Vyhotovení edukačního a osvětového materiálu pro možnosti uplatnění druhotných surovin, konkrétně plastů
 10. Potřeba evidence vzniku a využití druhotných surovin
 11. Zdanění primárních surovin

Tyto a další informace prezentovala skupina RecHelp mimo jiné i v českém Parlamentu - více zde.

 

Text z jednání summitu k části týkající se plastové daně

K nyní schválenému opatření ohledně nové daně z nerecyklovaných plastů zatím nejsou podrobnější dokumenty, jak bude prováděno, ale už nyní lze uvést, že má být účinné již od 1.1.2021. Níže uvádíme konkrétní odstavce z evropského dokumentu – Final conclusions (21.7.2020) z předmětného summitu. 


odstavec A29. The Union will over the coming years work towards reforming the own resources system and introduce new own resources. As a first step, a new own resource based on non-recycled plastic waste will be introduced and apply as of 1 January 2021. As a basis for additional own resources, the Commission will put forward in the first semester of 2021 proposals on a carbon border adjustment mechanism and on a digital levy, with a view to their introduction at the latest by 1 January 2023. In the same spirit, the Commission will put forward a proposal on a revised ETS scheme, possibly extending it to aviation and maritime. Finally, the Union will, in the course of the next MFF, work towards the introduction of other own resources, which may include a Financial Transaction Tax. The proceeds of the new own resources introduced after 2021 will be used for early repayment of NGEU borrowing.

 

odstavec 146. As a first step, a new own resource will be introduced and apply as of 1 January 2021 composed of a share of revenues from a national contribution calculated on the weight of non-recycled plastic packaging waste with a call rate of EUR 0.80 per kilogram with a mechanism to avoid excessively regressive impact on national contributions.


Ke stažení

dokument EU - Final conclusions, 21.7.2020 -  210720-euco-final-conclusions-en.pdf [ 621.27 kB, PDF ]

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)


Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Na dotazy odpovídá prezident největší profesní organizace recyklačních a zpracovatelských...

Vysoko tak přeskočila řadu států, kde se zálohují hashtag#PET lahve. Politici, kteří v...

Na serveru Moravské hospodářství vyšel článek rozebírající argumenty pro a proti...

24. dubna 2024  |  zdroj: Enviweb

24. dubna 2024  |  zdroj: Enviweb

25. dubna 2024  |  zdroj: Enviweb

25. dubna 2024  |  zdroj: Enviweb

30. dubna 2024  |  zdroj: Enviweb

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..