HN: Odpady podraží

Starostové varují, že zdražení skládek se nutně promítne do poplatku, který za vývoz popelnic platí lidé. Pokud obce nebudou chtít svým obyvatelům poplatek za komunální odpad zvýšit, budou muset peníze sebrat z obecního rozpočtu jinde.

Na českých skládkách stále končí téměř polovina veškerého odpadu z domácností. Česko v tom patří k nejhorším evropským zemím (srovnání v rámci EU viz graf MŽP zde): například v Německu vyvezou na skládky pouhé jedno procento odpadu. Výrazně méně odpadků by na ně mělo ale brzy mířit také v tuzemsku. Nový zákon, který by mohl začít platit možná už za rok, má vyvážení popelnic na skládky zdražit.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) představí návrh nového zákona o odpadech už na začátku příštího roku. Chce lidi donutit, aby začali ještě více třídit předtím, než za pět let přijde úplný zákaz vývozu domovního odpadu na skládky. Nárůst třídění má zajistit právě zdražení vývozu na skládky. Když na ně dnes obec uloží tunu odpadu, zaplatí 500 korun. Jak velké bude zdražení, ministerstvo na dotaz HN neupřesnilo. Když ale Brabec změnu poprvé navrhoval před dvěma lety, za tunu odpadu na skládce žádal poplatek dva tisíce korun. Tedy čtyřnásobek současné ceny. Nakonec však sněmovna návrh nestihla schválit (některé důvody a komentář Komise k hodnocení dopadů Legislativní rady Vlády jsou k dispozici zde a zde).

Starostové varují, že zdražení skládek se nutně promítne do poplatku, který za vývoz popelnic platí lidé. Pokud obce nebudou chtít svým obyvatelům poplatek za komunální odpad zvýšit, budou muset peníze sebrat z obecního rozpočtu jinde, říká Stanislav Polčák (STAN), předseda Sdružení místních samospráv, hájícího zájmy tuzemských obcí. "Neznám obec, která by dnes na odpadu vydělávala," zdůraznil europoslanec Polčák. (v podobné věci zaslalo SMS ČR dopis premiérovi) Obce vybírají od obyvatel poplatky za odpad, za jeho vývoz a likvidaci platí z těchto peněz soukromým firmám. Zmíněnou pětistovku za uložení tuny odpadků inkasuje obec, na jejímž území skládka je.

Proti výraznějšímu zvyšování tohoto poplatku se staví také největší tuzemské odpadářské společnosti, sdružené v České asociaci odpadového hospodářství. "Důležité je, aby součástí poplatku byla motivace co nejvíce odpady třídit. Pokud to budou obce dělat dostatečně, neměl by se jim poplatek navyšovat," míní ředitel asociace Petr Havelka (více viz zde). Sdružení zastupuje například firmy Marius Pedersen, Komwag nebo AVE.

Jako příklad uvádí Havelka Slovensko, kde se poplatek bude do roku 2030 postupně zvyšovat, až v přepočtu dosáhne 1150 korun. Platit ho však budou jen obce, které odpad prakticky netřídí, pro ostatní bude výrazně nižší (více viz zde).

Podle analýzy Vysokého učení technického v Brně ale směsný komunální odpad zmizí ze skládek jen při výraznějším zvýšení poplatku. Podle univerzity bude muset být vyšší než 1800 korun za tunu. 

Až za zmíněných pět let začne platit zákaz vyvážení směsného komunálního odpadu na skládky, bude možné se ho zbavit už jen dvěma způsoby: vytřídit, nebo z něj ve spalovně vyrobit teplo.

Polčák ze Sdružení místních samospráv ale pálení odpadků jako dostatečné řešení nevidí. "Spalovny potřebují pravidelný přísun odpadu, který má určitou výhřevnost. Někdy se do nich navíc musí odpad vozit i několik set kilometrů," tvrdí. Spalovny v Česku aktuálně provozují jen čtyři města, loni se v nich spálilo asi 12 procent komunálního odpadu (více viz zde).

Recyklace tak bude hrát čím dál větší roli. Češi dnes vytřídí zhruba 38 procent odpadu. Do roku 2030 to má podle Bruselu být 60 procent (více viz zde).

Na snižování vývozu na skládky a naopak intenzivnější recyklaci mohou obce získat peníze i z evropských dotací. Například v Mladé Vožici na Táborsku za ně dají lidem přímo domů nádoby na sklo, plasty či papír. Obyvatelé tak už nebudou muset k barevným kontejnerům, odpadové firmy přijedou pro papír nebo sklo přímo k nim domů.

"Lidé budou třídit s maximálním komfortem. Projekt jsme připravili tak, abychom lidi co nejvíce motivovali k třídění," říká senátor a starosta jihočeského města Jaroslav Větrovský (za ANO). 45 procent komunálního odpadu skončilo loni v Česku na skládkách. Zbytek se buď zrecykloval, nebo se z něj ve spalovnách vyrobilo teplo. 

 

Zdroj: Hospodářské noviny https://archiv.ihned.cz/c1-66396510-vyvoz-odpadu-na-skladky-podrazi-stat-chce-lidi-donutit-ke-trideni-analyza-mluvi-az-o-ctyrnasobku-soucasne-ceny

(poznámka - text odkazů v závorkách kurzívou byl doplněn v rámci webu ČAOH)


Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"Související články

Odpovědi na dotazy MF Dnes k nové odpadové legislativě

Polemika Odpadového fóra - Roztočení cirkulárního kola - klíčová je POPTÁVKA

Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU

Desatero moderního odpadového hospodářství

Obce odmítají přísnější cíle k odpadům než požaduje EU - SMS ČR napsalo otevřený dopis premiérovi a politickým stranám

Obce a města žádají revizi termínů skládkování odpadů

Moderní obec: Jak směřovat k lepší recyklaci?

Seminář ve sněmovně - Kdy lze čekat změny v odpadové legislativě?

Český rozhlas: Kdo nechce, aby se efektivně třídil odpad?

Deník: Vyhláška o odpadech prodraží výstavbu recyklačních zařízení

Stanovisko SVPS k parametru výhřevnosti ve vyhlášce č. 294/2005 Sb.

Boj o třídicí linky. Přísná norma zavalí skládky odpadem, tvrdí firmy

Proběhl seminář „Aktuální otázky mechanických a biologických úprav SKO 2017“

PRO ENERGY: Možnosti a nesnáze Evropou doporučovaných cest energetického využití odpadů v ČR

Odborný posudek Ústavu energetiky ČVUT k výhřevnosti odpadu

Nová vyhláška MŽP: Ministr Richard Brabec navrhuje pálit nehořlavé odpady. Recyklace má být stále Popelkou Evropě navzdory

Je nový odpadový zákon technologicky neutrální?

ČT: Recyklace vs spalování odpadu

ČT: Česko potřebuje až čtyři nové spalovny – postaví je Japonci?


Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..