Kontroverzní odpadová novela - průběh třetího čtení ve sněmovně

S ohledem na mnoho dotazů, jak v pátek probíhalo projednávání novely zákona o odpadech, ke které jak je již mediálně známé, načetl svůj kontroverzní pozměňovací návrh poslanec Okleštěk, přináší Česká asociace odpadového hospodářství čtenářům webu úplný stenozáznam tak, jak je k dispozici také na stránkách poslanecké sněmovny.

Projednávání tohoto bodu začalo kritickým vystoupením paní poslankyně Havlové, která celou situaci ohledně kontroverzního návrhu novely stručně shnrula se zdůrazněním, že návrh nemá podporu široké odborné veřejnosti. Dále požádala o hlasy pro svůj pozměňovací návrh. Ten se týkal původního meritu věci, tedy problematiky elektrozařízení a také mimo jiné opakovaných námitek, které k dosavadnímu monopolnímu nastavení oblasti sběru a zpracování elektro, již několik měsíců vznáší antimonopolní úřad a které novela zatím nereflektuje. Pozměňovací nárvh byl podán ve druhém čtení, v hlasování jej však poslanci nepodpořili.

Zásadní bylo vystoupení pana ministra Brabce, který měl slovo jako druhý. Pan ministr sdělil následující:

"Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vám jenom chtěl říct v návaznosti na to, co říkala paní kolegyně Havlová, že jsme vzali v úvahu celou debatu, která se vedla v rámci druhého čtení, celou řadu dalších debat s odborníky a i po dohodě s kolegou Oklešťkem a i dalšími kolegy, jsme se rozhodli, že nepodpoříme pozměňovací návrhy. Ony tam zůstávají, ale nepodpoříme je. A budeme v té odborné debatě o těch klíčových věcech, u kterých ale jinak nepochybuji o tom, že jsou správně, budeme je prosazovat dál, v té odborné debatě budeme pokračovat. To znamená, dnes za poslanecký klub ANO mohu říci, že nepodpoříme pozměňovací návrh ani pana kolegy Oklešťka, ani pana kolegy Böhnische, které směřovaly k těm klíčovým změnám. Děkuji."

Důležité jsou také komentáře pana poslance Kučery, Laudáta, Böhnische, ale i paní poslankyně Konečné. Pan poslanec Laudát mimo jiné pozitivně hodnotil kritický a jednoznačný postoj senátního klubu ČSSD ke zvolené formě předložení a projednávání zásadních změn v legislativě odpadového hospodářství - záznam tiskové konference senátního klubu ČSSD je zde (odpady od stopáže 5:15).


Závěr projednávání novely ve třetím čtení byl takový, že kritizovaný pozměňovací návrh poslance Oklešťka nebyl přijat, prohlasovány nebyly ani varinatní pozměňovací návrhy k návrhu poslance Oklešťka.

 

S celým průběhem třetího čtení je možné se seznámit v tomto stenozáznamu třetího čtení tisku 172 - stenozaznam-3.-cteni.pdf [ 83.93 kB ].

Pro informaci přikládáme i stenozáznam z druhého čtení tisku 172, k jehož výsledku je shrnující informace pod tímto odkazem - a stenozáznam je zde stenozaznam-2.-cteni.pdf [ 142.8 kB ]

 

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

 

Související informace: 18.06.2014 - ČT - Události, kometáře - Kubera x Okleštěk k novele zákona o odpadech

Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

28. května 2024  |  zdroj: Enviweb

29. května 2024  |  zdroj: Enviweb

30. května 2024  |  zdroj: Enviweb

30. května 2024  |  zdroj: Enviweb

30. května 2024  |  zdroj: Enviweb

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..