Polemika OF: Nový zákon a názory oslovených

Časopis Odpadové fórum přišel pro aktuální lednové číslo s očekávanou Polemikou názorů oslovených odborníků, či politiků, k nové odpadové legislativě, která začala platit 1. ledna 2021. Příspěvek Petra Havelky za Českou asociaci odpadové hospodářství uvádíme níže, spolu s výčtem dalších oslovených a názvy jejich příspěvků.

 

Otázka, kterou tentokrát ve své Polemice položila redakce Odpadového fóra zněla: „Jak ze svého pohledu hodnotíte přijaté znění zákonů“.

 

Osloveni s tímto dotazem byli níže uvedení, kteří přispěli svým názorem se zastřešujícím názvem:

Jan Maršák, MŽP - Nová legislativa je přelomová příležitost

Luděk Niedermayer, TOP 09 - Odstartujeme "odpadkovou revoluci"?

Petr Grusmann, Inisoft, s.r.o. - Nalezený kompromis nemusí být správný

Jaroslav Vodáček a Martin Veverka, Ernst & Young, s.r.o. - Díky malé ambici prohrálo životní prostředí

Petr Havelka, ČAOH - Kvalitu ukáže čas

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA - Zvýšené náklady na třídění nesmí nést obce

David Vandrovec, společnost REMA - Komplikovanost předčí mnohá očekávání

Petr Číhal, EKOLAMP s.r.o. - Konečně se zavádí instituty, které dlouho chyběly

Karel Krejsa, ASEKOL a.s. - Některé skutečné problémy nejsou funkčně nebo vůbec řešeny

Petr Kratochvíl, ECOBAT,, s.r.o. - Vítáme snahu o posílení principu odpovědnosti výrobců

Andrea Brožová, Zálohujme.cz - Cirkularitu zajistí jedině plošný zálohový systém

Zbyněk Kozel, EKO-KOM, a.s. - Změní se odpadové hospodářství i fungování AOS

 

Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství ve svém příspěvku uvedl

Je pozitivní, že ČR může do Bruselu ohlásit, že v ČR proběhla transpozice nové odpadové legislativy. To, jak kvalitně se to podařilo, ukáže až čas.

Jako problematické hodnotím zběsilé tempo v cílové rovince a hon za spuštěním účinnosti prakticky za každou cenu od 1.1.2021. To vše bez ohledu na objektivní problémy a na upozornění Senátu a obecních svazů, že je nutný posun účinnosti o rok, protože nejsou schválené klíčové vyhlášky. To je fakt, který hodnotím jako chybu. Chci se mýlit, ale myslím, že na to ve finále doplatí zejména obce a města, resp. jejich rozpočty. I pro firmy to bude velmi nepříjemné období, protože budou zcela zbytečně vystaveny nejistotě, časovému presu, či sankcím, neboť i při nejlepší vůli nedokáží plnit bezezbytku své nové povinnosti. Překotným spuštěním nemůže být připraven prakticky nikdo, a to není fér. A není dobré říkat, že je to takto vlastně v pořádku a že všichni jsou připraveni. Není to totiž pravda.

Nyní k obsahu. Příští dva až tři roky ukáží, zda nový zákon přináší rozkvět tolik potřebných kapacit na využití a recyklaci druhotných surovin, které v ČR umíme poměrně dobře třídit. Prakticky ihned bychom také měli začít připravovat nový POH ČR, protože času není na zbyt a je třeba do něj jasně definovat závazné recyklační cíle EU a k nim potřebné kapacity různých typů nakládání s odpady, včetně těch nerecyklačních. Stávající POH ČR je z roku 2014 a je logicky zastaralý a pro splnění závazných cílů nepoužitelný.

Pozitivní v novém zákoně je systém tzv. třídící slevy, která byla oproti návrhu zásadně změněna a která je nově spojená s množstvím produkovaných komunálních odpadů. Obce mohou slevu provázat na směsné odpady, čímž se vytvoří systémová motivace k jejich postupné redukci. EU vyhlásila, že do roku 2030 je třeba redukovat produkci směsných komunálních odpadů na polovinu. To může pomoci a i to by mělo být obsaženo v novém POH. Třídící sleva ale jako nástroj není dopracovaná a v praxi zatím přináší řadu nejasností. Ty musí MŽP co nejdříve vyřešit.

Je dobře, že máme nový zákon, ale rozjezd nové legislativy nebude jednoduchý.

 

Ostatní příspěvky jsou k nalezení v lednovém čísle časopisu Odpadové fórum


Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství

 

Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

 

 

Profesní organizace ze sektoru svozu, třídění a využití odpadů hashtag#SKS, hashtag#CAOH,...

Deník POLITICO píše, že zelené nevládní organizace mají podle prohlášení stále...

ČAOH se účastnila semináře EWE ohledně odpovědného nakládání s odpady.

Lucie Kubesa, předsedkyně výboru pro životní prostředí, zastupitelstva Hlavního města...

Rozhovor časopisu Průmyslová ekologie, Komunální ekologie s Petr Havelka z ČAOH

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..