Stanovisko ČAOH k požáru černé skládky odpadů v Praze Štěrboholích

Pokud dojde k neúměrnému zvýšení poplatků za odpadové služby, nelegální skládky jako ta, která ve středu v odpoledních hodinách hořela v Praze-Štěrboholích, se mohou stát nemalým celospolečenským problémem.

Vyplývá to ze stanoviska České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), která na toto riziko dlouhodobě upozorňuje. V nedávné době byly návrhy na zdražení poplatků účelově prosazovány do zákona o odpadech (více zde). Skupina odborníků, kterou svolalo MŽP, je však neschválila. Cílem zdražení má být podpora nových spaloven odpadů a s tím úzce spojeného zavedení centralizovaného řízení toků odpadů, známé pod zkratkou ISNO (více zde), a to na úkor dosavadního volného tržního prostředí. Česká asociace odpadového hospodářství navrhované zdražení, které stále hrozí, odmítá a doporučuje spíše cestu uplatnění širokého spektra různých moderních a ekonomicky smysluplných technologií (více zde).

„Volení zástupci by si bez ohledu na současnou politickou situaci měli uvědomit, že s neúměrným a neopodstatněným zvyšováním poplatků u občanů pravděpodobně neuspějí. Lidé v současné nedobré ekonomické situaci mohou hledat spíše způsoby, jak se jejich placení vyhnout, včetně zakládání dalších černých skládek,“ říká Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství. „Proto vidíme budoucnost v zachování volného trhu, který povede k nižším cenám a vývoji nových technologií pro nakládání s odpady, s cílem zajištění zejména vyšší recyklace, tak jak požaduje EU. Zvyšování poplatků pak nebude třeba,“ dodává Havelka.

Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..