Opozice prosadila podporu recyklace - snížení DPH na zpracování komunálních odpadů

Daňový balíček, který byl ve Sbírce vyhlášen 31.12.2020 s sebou přináší i jednu důležitou věc z hlediska tolik potřebné podpory recyklace, která je v ČR zatím zcela nedostatečná a na kterou bohužel "zapomněla" i nová odpadová legislativa.

V rámci tzv. daňového balíčku, který vyšel 31. prosince 2020 ve Sbírce zákonů pod číslem 609/2020 došlo i ke změně zákona o dani z přidané hodnoty. Novelizační bod, který se nakonec podařilo prosadit, je ve znění, připraveném odbornou pracovní skupinou RecHelp. Skupina vznikla již před dvěma lety. ČAOH byla jejím zakládajícím členem, spolu s dalšími odborníky a zástupci recyklačních firem (viz zde). Skupina jako první definovala seznam nutných podprůných opatření k podpoře recyklace. Řada opatření vychází z doporučení EU a z doprovodných dokumentů balíčku oběhového hospodářství.

Příslušný pozměňovací návrh na snížení DPH u zpracování komunálních odpadů pro recyklaci dříve opakovaně odmítlo MŽP. To bohužel na svém odmítnutí trvalo i při projednávání odpadových zákonů ve Sněmovně, podle čehož pak hlasovali i vládní poslanci. Naopak Ministerstvo průmyslu tento pozměňovací návrh dlouhodobě podporovalo jako vhodný k nutné podpoře recyklace. A dokonce jej i samo navrhovalo v rámci připomínkového řízení, avšak tehdy neúspěšně. 

Finálně bylo o této vhodné podpoře recyklace hlasováno ve Sněmovně dne 20. listopadu 2020, už né v rámci odpadové legislativy, ale nově v rámci tzv. daňového baličku - jmenovité výsledky hlasování, tedy kdo jak hlasoval, jsou k dispozici zde, na sjetině z Poslanecké sněmovny.


Co konkrétně se mění - snižuje se zdanění úpravy komunálních odpadů

Klíčovou změnou je novelizační bod č. 7 novely zákona o DPH. Ve vztahu k nakládání s odpady se jedná o změnu přílohy č. 2 tohoto zákona, do které byla doplněna nová položka.

Příloha č. 2 obsahuje Seznam služeb podléhajících první snížené sazbě daně (15 %). Tato příloha již obsahovala položky „38.1 Sběr a přeprava komunálního odpadu“ a „38.2 Příprava k likvidaci a likvidace komunálního odpadu".

Nově byla nyní doplněna ještě klíčová položka „38.3 Zpracování komunálního odpadu k dalšímu využití; druhotné suroviny“. Touto změnou tedy dojde formou snížení DPH k určité podpoře zpracovatelského a recyklačního průmyslu, která je v současné době v ČR zatím bohužel zcela nedostatečná. Nízká podpra recyklace ve spojení s řadou dalších věcí činí vážné problémy v agendě svozu a zpracování odpadů, zejména plastů - více např zde.

Samozřejmě, že ani tato aktuální změna recyklaci nespasí, ale jedná se o další velmi potřebnou pozitivní vlaštovku, která ukazuje, že dlouhodobá snaha má smysl a že recyklaci je nutné podobnými nástroji dále podporovat. Jinak nebude splnění závazných recyklačních cílů evropských směrnic v ČR možné.


Ke stažení

novela zákona o DPH, která snižuje daňovou sazbu na činnosti úpravy komunálních odpadů za účelem dalšího využití, druhotné suroviny - sb0246-2020-snizeni-dph-podpora-uprav-komunalnich-odpadu-recyklace-v.pdf [ 733.25 kB, PDF ]


Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství

 

Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..