Příběh plastů - výrobky pro dům a zahradu z recyklovaného plastu

Co se děje s vytříděným odpadem? Recyklace má smysl. Společnost Transform Lázně Bohdaneč, člen České asociace odpadového hospodářství, originálním způsobem zpracovává plastové obaly a nejrůznější plasty z domácnosti. Vyrábí z nich materiály pro stavbu a výrobky pro dům nebo zahradu, např. terasové desky, plotovky či zatravňovací dlažbu.

„Společnost Transform Lázně Bohdaneč odebírá vytříděný plastový odpad z mnoha měst nejen v okolí Pardubic. Důkladně ho dotřídí a dále zpracuje na materiál zvaný Traplast. Z toho potom vyrábí produkty, které vyžívá řada českých domácností i firem a jejichž velká část putuje také za hranice. Podnikání české firmy Transform Lázně Bohdaneč stojí na dobrém nápadu a dokazuje, že recyklace je ekonomicky racionální způsob, jak s odpady nakládat,“ říká Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Zájemci o ekologické produkty si mohou pořídit řadu kvalitních a praktických výrobků, například plastovou zatravňovací dlažbu, zahradní chodníky a obrubníky, plotovky, plotové sloupky, prkna, přepravní palety, kabelové a odvodňovací žlaby, protihlukové stěny či plastové desky pro stavebnictví a zemědělství. Největší předností těchto výrobků je jejich mimořádná odolnost proti povětrnostním vlivům a výborné mechanické vlastnosti. Z tohoto důvodu uplatnila společnost své desky z recyklovaného plastu také u stavebních firem, jakožto protihlukové zábrany u silnic a dálnic.

Společnost Transform Lázně Bohdaneč se zaměřuje na zpracování plastového odpadu z komunálního odpadu. Sem patří jak polyetylenové sáčky, tašky a pytle, běžné plastové obaly (kelímky od jogurtů, lahve od saponátů a kosmetických přípravků) a dále pak plastové výrobky, které již v domácnostech dosloužily (různé polyetylenové rohože, plastové koupelnové sety, hračky apod.). Na tomto příkladu je zřejmé, že i složky komunálního odpadu je za stávajících podmínek a výše poplatků racionální dále zpracovávat a recyklovat. Komunální odpad má cenu dále upravovat a zpracovávat.

 

Obrázková galerie

Níže je k dispozici obrázková galerie, která ukazuje cestu plastu z komunálního odpadu a také finální výrobky pro každodenní použití:

Obr. č. 1 a 2 - Transform Lázně Bohdaneč zpracovává směs plastů z komunálního odpadu.

Obr. č. 3 - Plastový odpad je před zpracováním pečlivě dotříděn.

Obr. č. 4 - Výchozí surovina pro výrobu Traplastu

Obr. č. 5 - Plastové láhve firma nezpracovává. Po vytřídění zajistí jejich druhotné využití u specializovaných firem, které se zabývají jejich recyklací.

Obr. č. 6 - Plastový odpad se dále mechanicky a tepelně upravuje.

Obr. č. 7 - Výsledný produkt je v sypké formě granulátu skladován v k tomu určených silech, odkud je dávkován k finálnímu využití.

Obr. č. 8 - Speciálními lisy jsou následně za stanovené teploty tvarovány konečné výrobky.

Obr. č. 9 - Zde je např. přepravní paleta z recyklovaného plastu

Obr. č. 10, 11, 12 - Výrobky z recyklovaného plastu – desky, zatravňovací dlažba, zahradní nášlapné dílce, lavice apod.

 

ČAOH podporuje úpravy a využití odpadů 

ČAOH podporuje různé způsoby racionálního nakládání s odpady včetně dalších úprav komunálních odpadů tak, abychom v odpovídající míře využili materiálový a energetický potenciál, který se v odpadech ukrývá. Jsme toho názoru, že úprava směsných komunálních odpadů a jejich složek má smysl a že je třeba ji rozvíjet, což doporučuje i Evropská únie. Další články s konkrétními příklady činností členů České ascoaice odpadového hospodářství jsou k dispozici zde:

Skleněný odpad jako izolační materiál

Lze odpad energeticky využít i jinde než ve spalovnách?

 

Článek je rovněž k dispozici ve formátu pdf s přímo vloženými obrázky - zde- caoh-plasty.pdf [ 652.97 kB ]

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

 

 

Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..