Marius Pedersen a.s. úspěšně provozuje odpadovou bioplynovou stanici v Pardubicích-Rybitví

Společnost Marius Pedersen, člen České asociace odpadového hospodářství, provozuje úspěšně další moderní zařízení k úpravě a využívání odpadů.

 

Nejmodernější zařízení pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů a čistírenských kalů bylo vybudováno v areálu BČOV Pardubice Rybitví společností Marius Pedersen a.s., a to bez nároků na dotace. Nezbytným kritériem byla ekonomická rentabilita projektu. Hlavním záměrem bylo vybudovat efektivní závod na zpracování čistírenských kalů a biologických odpadů v souladu s POH Pardubického kraje. Zařízení se budovalo ve dvou etapách a je vybaveno technologií pro příjem, drcení, separaci a hygienizaci biologicky rozložitelných odpadů. Pro její umístění byla zvolena nevyužívaná dosazovací nádrž BČOV a přilehlé prostory.

První etapa výstavby – zpracování čistírenských kalů -  byla kolaudována a uvedena do trvalého provozu v říjnu 2014. V květnu 2016 následně proběhla kolaudace II. etapy, která spočívala ve vybudování provozu příjmu, drcení a separačního zařízení pro biologicky rozložitelné odpady včetně obalů a provoz  hygienizace vyrobeného substrátu.

 

Parametry BPS:

Elektrický výkon : 547 kW

Tepelný výkon: 603 kW

Množství zpracovávaných substrátů, surovin a kalů: 61.940 tun/rok

 

Bioplynová stanice přijímá vhodné biologicky rozložitelné odpady, jako jsou např.:

-          kaly z biologických čistíren odpadních vod

-          odpady z potravinářských výrob (extrahované šroty, výpalky, mláto, odpady z výroby pečiva….)

-          prošlé balené potraviny (z potravinářských výrob, obchodních řetězců i maloobchodu)

-          odpady z restaurací a jídelen

-          VŽP III. Kategorie

 

Díky instalaci separačního drtiče může bioplynová stanice přijímat balené potraviny či potravinářské výrobky, z nichž separační drtič bez zásahu lidské ruky vyseparuje obalové materiály, se kterými je dále adekvátně nakládáno. Biologický obsah takto získaný je pasírován přes síto 12 mm a přes meziuskladnění v zásobní jímce dále dávkován do dvojice hygienizačních tanků a po jeho hygienizaci dále dávkován do dvojice anaerobních reaktorů. Stejným způsobem jsou zpracovány vedlejší živočišné produkty III. Kategorie nebo odpady s nutností drcení.

Zařízení je vybaveno tak, aby dokázalo přijímat odpady dovážené pomocí cisteren, kontejnerů či valníkových vozidel. V provozu je i vyklápěč tzv. „gastro a bio“ nádob všech dostupných objemů od soudků po typizované kontejnery. Samozřejmostí je špičková technologie mytí nádob horkou vodou s přídavkem biologicky rozložitelných čistících přípravků. Doprava je zajišťována vlastní moderní technikou, zařízení však přijímá odpady i přímo od jednotlivých původců či specializovaných firem.

 

Níže jsou uvedeny fotografie této bioplynové stanice.

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) s využítím podkladu společnosti Marius Pedersen.


Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

 

Související články:

Společnost Purum pořádala další akci pro děti i dospělé

Využíváme odpady - Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře

Kovohutě Příbram vyrobily přes 48 tisíc tun olova

OZO Ostrava - Vánoční stromečky kompostujeme

Věda, technika a děti v Mníšku pod Brdy

AVE CZ pomáhá technickému vzdělávání dětí

ČAOH a její členové se naplno věnují recyklaci a vzdělávání veřejnosti

Den otevřených dvěří v OZO Ostrava

Recyklace odpadů v praxi

Studie přináší zajímavá čísla

 

 

 

Profesní organizace ze sektoru svozu, třídění a využití odpadů hashtag#SKS, hashtag#CAOH,...

Deník POLITICO píše, že zelené nevládní organizace mají podle prohlášení stále...

ČAOH se účastnila semináře EWE ohledně odpovědného nakládání s odpady.

Lucie Kubesa, předsedkyně výboru pro životní prostředí, zastupitelstva Hlavního města...

Rozhovor časopisu Průmyslová ekologie, Komunální ekologie s Petr Havelka z ČAOH

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..