Využíváme odpady - Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře

OZO Ostrava, která je členskou společností České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), je připraveno na zahrádkářskou sezónu. Do všech sběrných dvorů v Ostravě jsou už navezeny 18litrové pytle s kompostem a substrátem, jejichž prodej se už v loňském roce setkal s velkým zájmem občanů. Firmy nebo zahrádkáři, kteří potřebují kompostu či zeminového substrátu větší množství, mohou oba výrobky nakoupit ještě výhodněji ve velkém, a to přímo na obecní kompostárně v Ostravě-Hrušově nebo si objednat jejich dopravu na místo určení.

 

Pomalu končí zimní svoz bioodpadu, od dubna se vývoz BIO popelnic překlopí opět do čtrnáctidenního režimu. Ostravané, kteří si loni BIO popelnici nestihli pořídit, mohou o ni na magistrátu zažádat i letos.

Začíná jaro a to pro společnost OZO Ostrava znamená povinnost připravit se na nápor zahrádkářů. Už od 15. března jsou ve všech sběrných dvorech pro zájemce připraveny k prodeji pytlované výrobky obecní kompostárny KOMPOZO I. a ZEMINOVÝ SUBSTRÁT I. Pytle o objemu 18 litrů stojí 23 Kč a jsou určeny pro ty, kteří si vystačí s menším množstvím kompostu či substrátu. „Zájemcům o větší množství výrobků doporučujeme zajet si pro ně s vozíkem přímo na kompostárnu v Hrušově, kde za tunu kompostu zaplatí 363 korun a za tunu substrátu 605 korun,“ říká mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová. Zájemci si mohou navíc objednat i jejich přepravu na místo určení. „V loňském roce jsme na kompostárně prodali celkem 764 tun kompostu a 2783 tun substrátu, ve sběrných dvorech pak přes 5 tisíc pytlů kompostu a přes 10 tisíc pytlů zeminového substrátu,“ dokládá Karasová zájem zákazníků o tyto výrobky.

Hnojivo KOMPOZO se vyrábí ze svezené zeleně, tedy biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu. Zeminový substrát pak OZO vyrábí smícháním kompostu se zeminou – výrobek se tedy hodí pro úpravy terénu a přímé osévání.

Obyvatelé Ostravy mají také možnost odevzdávat ve sběrných dvorech biologicky rozložitelný odpad. Pokud ho nekompostují sami na zahrádce, mohou ho také sbírat do hnědých BIO popelnic, které v loňském roce Ostrava zavedla do svého systému nakládání s komunálními odpady. „K dnešnímu dni svážíme zeleň z 11 416 hnědých popelnic v systému města a dalších 465 nádob v Ostravě obsluhujeme v rámci placené služby. I letos tedy máme o dostatek rostlinného odpadu na výrobu kompostu postaráno,“ vysvětluje dále Karasová s tím, že kdo z Ostravanů loni nestihl o BIO popelnici požádat, může tak na ostravském magistrátu učinit letos nebo kdykoli v budoucnosti.

OZO má navíc za sebou první zimní období svozu zeleně. BIO popelnice zahrnuté do městského systému nakládání s odpady jsou totiž během zimních měsíců sváženy s nižší frekvencí. „První zkušenosti ukazují, že v zimě je v hnědých nádobách výrazně méně odpadu. Jedná se především o slupky a natě ze zeleniny a ovoce. Ověřili jsme si také, že v mrazech tento mokrý odpad v popelnicích přimrzá, takže se sváží trochu složitěji. Jen pro srovnání – loni byl nejsilnější srpen, kdy jsme z nově zavedených BIO popelnic svezli 1150 tun zeleně, v lednu 2017 to bylo jen 40 tun,“ uvádí Karasová. Od dubna už ale začne běžný svoz bioodpadu jednou za 14 dní a na kompostárnu začnou opět proudit stovky tun trávy ze zahrádek a z údržby veřejné zeleně. Z trávy smíchané s dřevní štěpkou pak s přispěním kompostovací techniky vzniknou nové hromady kompostu. „Je dobře, že se rostlinný materiál v podobě kompostu vrátí zase zpět do půdy a obohatí ji potřebnými živinami. Tak vypadá recyklace v praxi,“ dodává na závěr Karasová.


Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství s využitím tiskové zprávy OZO Ostava - Mgr. Vladimíra Karasová, tiskové mluvčí

 

Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

 

Související články:

Kovohutě Příbram vyrobily přes 48 tisíc tun olova

OZO Ostrava - Vánoční stromečky kompostujeme

Věda, technika a děti v Mníšku pod Brdy

AVE CZ pomáhá technickému vzdělávání dětí

ČAOH a její členové se naplno věnují recyklaci a vzdělávání veřejnosti

Den otevřených dvěří v OZO Ostrava

Recyklace odpadů v praxi

Studie přináší zajímavá čísla

 

Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..