Recifa - Na stavbě se osvědčilo pěnové sklo

Společnosti Recifa a.s. a AMT s.r.o. Příbram jsou významnými recyklátory skla v České republice. Velká část obsahu barevných kontejnerů na sklo končí na jejich linkách, odkud dále směřuje třeba do skláden a nebo jej sami zpracovávají na finální výrobky. Takovým moderním výrobkem je pěnové sklo, které může být náhradou třeba za polystyren a je navíc stoprocentně recyklovatelné. Obě společnosti jsou členem České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), profesního svazu sdružujícího největší kapacity recyklačních technologií v ČR.

Vizí ochránců přírody je využití materiálů ekologických, recyklovaných a ideálně znovu recyklovatelných. Sny, přání a vize se alespoň ve stavebnictví pomalu stávají skutečností.

Bavíme-li se o tepelných izolacích, předpokládáme v první řadě prvotřídní technické parametry a funkčnost, trvanlivost a v neposlední řadě právě ekologickou výrobu. Pěnové sklo REFAGLASS využitelné v mnoha oblastech stavebnictví to vše splňuje. Jde o tepelně izolační materiál vyrobený ze stoprocentně recyklovaného skla českou rodinnou firmou RECIFA a.s. Pěnové sklo REFAGLASS je jedinou českou značkou na trhu pěnového skla v Evropě a odpovídá požadavkům normy ČSN EN 13055:2, která garantuje správný postup výroby a požadovanou kvalitu materiálu.

Společnost RECIFA a.s. připravuje v rámci podpory tohoto produktu výstavbu referenčního rodinného domu v Žežicích u Příbrami. Na první pohled jde o klasický bungalov, ale z detailnějšího pohledu do projektové dokumentace je patrné, že stavba bude pozoruhodná především svými použitými materiály. Dům bude zčásti postaven z pěnového skla REFAGLASS, základy bude realizovat stavební společnost EURO-stav a krov Pila Martinice s.r.o. Na více informací jsme se zeptali investora.

Můžeme tedy opravdu říci, že váš dům bude zčásti postaven ze skla?

Ano. A možná dokonce i z vaší lahve od vína, kterou vhodíte do kontejneru na recyklovaný odpad. Ta bude s ostatními lahvemi rozemleta na střepy, z nichž bude následně vyrobeno pěnové sklo. Pro lepší představivost, vypadá jako pemza a ve stavebnictví se používá buď ve formě desek, nebo štěrku.

Na co konkrétně ve vašem případě pěnové sklo použijete?

Pěnové sklo z desek použiji na zateplení fasády. Je to vynikající izolant. Štěrk z pěnového skla se pak uplatní jako izolace do základů.

Takže třeba místo polystyrenu?

Přesně tak. Polystyren je již materiál minulosti. Má spoustu negativních vlastností, které pěnové sklo odstranilo.

Jako například?

Pěnové sklo se skládá z malých uzavřených skleněných buněk, které drží pevně u sebe. Díky tomu sklo dokonale zabraňuje prostupnosti chladného či teplého vzduchu dovnitř do budovy. Tyto buňky také zajišťují, že zrno absolutně nepropustí vodu. Tím je vyloučen vznik kapilár a následné promrzání materiálu. A především je nehořlavé. Konkrétně pěnové sklo REFAGLASS, které na stavbu použiji, je zařazeno do třídy stavebního materiálu A1 a má bod měknutí nad 700 stupňů Celsia.

Vraťme se však zpátky k formám pěnového skla. Mluvil jste i o štěrku.

Štěrk z pěnového skla je vhodný především na vybudování základů domu, drenáž, jako základ pod terasu. Slouží i jako obsyp okolo bazénu, jímky. Mám členitý pozemek, trochu ve svahu, takže jej kromě výše zmíněného účelu použiji i na terénní úpravy, například na příjezdovou cestu. Mezi výhody tohoto materiálu totiž patří i pevnost v tlaku, zároveň je však extrémně lehký. Kdybych měl na to čas, mohu si pěnové sklo ve stavebním prostoru upravit sám bez použití techniky. Třeba hráběmi.

Trochu mi ten váš projekt připomíná umělce, který si postavil dům z lahví od piva.

O něm jsem už taky slyšel. Místo cihel spojoval maltou lahve od piva. Já tak volnomyšlenkářský nejsem. Sázím rád na kvalitu. Pěnové sklo REFAGLASS splňuje požadavky harmonizované normy ČSN EN 13055:2, která garantuje správný postup výroby a odpovídající kvalitu materiálu, jenž byl oceněn Zlatou cenou České stavební akademie za své výjimečné technické, ekonomické a ekologické vlastnosti. Pěnové sklo skutečně neškodí životnímu prostředí, nevylučuje žádné škodlivé látky, je znovu recyklovatelné.

Jak jste se vůbec o tomto stavebním materiálu dozvěděl?

O trendy ve stavebnictví jsem se vůbec nezajímal. Samozřejmě až do doby, kdy jsem se rozhodl pro stavbu rodinného domu. Obešel jsem i několik stavebních veletrhů a na jednom jsem byl osloven společností Recifa, která je výrobcem pěnového skla v České republice. Přiznám se, že nejprve mě zaujala tím, že sídlí v Příbrami, to znamená asi jen kilometr od místa, kde budu stavět. Pracovníci firmy mě přesvědčili nejen svou profesionalitou, ale i osobním přístupem. Nicméně nakonec u mě stejně vždy vyhrává kvalita a cena.

Trochu jste mě předběhl, otázku ceny tu mám samozřejmě také připravenou.

Společnost Recifa používá na rozdíl od svých zahraničních konkurentů vlastní vstupní materiál, neboť se specializuje i na svoz odpadu. Tudíž si může dovolit být mnohonásobně levnější. Cena 1 m3 pěnového skla REFAGLASS se pohybuje okolo 1700 Kč, což je například oproti jiným izolačním materiálům až o 80 % nákladů výhodnější.

Více informací na www.refaglass.cz, www.euro-stav.com nebo na internetových stránkách www.pilamartinice.cz

 

Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství a využitím článku vydaném také na webu Enviweb http://www.enviweb.cz/86860?

 

Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"

 

Související články:

Kronospan: recyklace dřevního odpadu

Časopis Pro města a obce: Havelka - Jak podpořit recyklaci

Zeptali jsme se: Stanislav Cimburek - Recyklace skla v ČR

RUMPOLD - Moderní recyklační linka mění chladicí zařízení na zdroje

Úspěšně aplikované principy cirkulární ekonomiky v komunální sféře - AQUATEST (Purum)

Polemika Odpadového fóra - Roztočení cirkulárního kola - klíčová je POPTÁVKA

ČAOH souhlasí s EU, že recyklaci pomůže daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků – do ČAOH vstupují další recyklační firmy

RUMPOLD úspěšně rozšířil výrobu paliv z odpadů (TAP)

ČAOH se rozrůstá o další zpracovatelskou a recyklační firmu, je jí česká skupina Plastic Union a.s.

OZO Ostrava dále rozvíjí nový systém třídění odpadu

Obce na Znojemsku výrazně zvýšily třídění odpadů, firma FCC sváží tříděný odpad přímo od domů

Český rozhlas - Radiofórum: Petr Havelka k třídění a recyklaci odpadů

Třídění a recyklace dává smysl - dokazuje firma Transform Lázně Bohdaneč

Projekt Třídíme v Hradci bilancuje rok 2016, ubylo 1236 tun směsného odpadu

Nedej se: Kam s nimi?

Recyklace v praxi - V Kovohutích Příbram vyrobeno přes 50 tisíc tun olova

iDNES - Havelka: Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci

Dopis SKS, SVPS a ČAOH na obce a města

iDNES: Jak může stát podpořit recyklaci? Firmy navrhly odpadové desatero

Desatero moderního odpadového hospodářství

Hradec rozšíří svoz bioodpadu, lidé dostanou tašky na třídění

Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?

Marius Pedersen a.s. úspěšně provozuje odpadovou bioplynovou stanici v Pradubicích-Rybitví

Stanovisko SVPS k parametru výhřevnosti ve vyhlášce č. 294/2005 Sb.

Společnost Purum pořádala další akci pro děti i dospělé

Využíváme odpady - Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře

Kovohutě Příbram vyrobily přes 48 tisíc tun olova

OZO Ostrava - Vánoční stromečky kompostujeme

Věda, technika a děti v Mníšku pod Brdy

AVE CZ pomáhá technickému vzdělávání dětí

ČAOH a její členové se naplno věnují recyklaci a vzdělávání veřejnosti

Den otevřených dvěří v OZO Ostrava

Recyklace odpadů v prax -RUMPOLD

Studie přináší zajímavá čísla - FCC

Podařilo se spustit další motivační program, který využívá logiku RECYKLAČNÍHO BONUSU...

V České republice třídí odpady 75 % lidí. To je skvělé a stále se to zlepšuje. V...

V úředním věstníku EU vyšlo nové nařízení o přeshraniční přepravě odpadů.

Automatizovaná třídicí linka v Brně už předala k recyklaci 65 tun kovů - separátor kovů...

Evropská komise může mít velký problém - evropské recyklační asociace pro výrobu a...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..